Как да запушим теч в отоплителната инсталация?

февруари 18, 2025
Как да разберете дали има теч във вашата отоплителна система?

При теч в отоплителната система, потърсете следните признаци:

  • Загуба на налягане в системата – Постепенно или внезапно спадане на налягането в отоплителната инсталация. Ако се налага често да повишавате налягането във вашия котел (или друг отоплителен уред), това е признак за теч някъде в системата.
  • Видими течове на вода – Огледайте радиаторите, вентилите и тръбните връзки за вода. Проверете под котела, при колекторната кутия и близо до всякакви открити тръби. Също така проверете таваните, стените и подовете за влажни петна, водни петна, образуване на мухъл, подуване в подовата настилка и други.
  • Шумове в системата – Попадането на въздух в системата поради теч може да причини бълбукане в тръбите и радиаторите. Съскащ звук в близост до тръби или радиатори също е признак за изпускане от инсталацията.
  • Лоша отоплителна производителност – Неравномерното нагряване или студените петна по радиаторите също могат да индикират наличието на въздух поради теч.
  • Спиране на котела или кодове за грешки – Повечето съвременни котли имат предпазни датчици, които се задействат, когато налягането падне твърде ниско (например под 0.4 бара). Вашият котел може да покаже код за грешка (напр. Е09 на котел Termet), ако има проблем, свързан с налягането в системата.
  • Използване на методи за откриване на течове – Визуален тест: огледайте видимите тръби, колектори и връзки за капки или влага. Тест с хартия: Поставете суха хартия под крановете, тръбите и/или връзките, за да проверите за влага. Съществува и така наречената термална камера, която може да открие скрити течове чрез забелязване на температурни разлики.
Колко вероятно е да откриете теча?

Вероятността за намиране на теча в отоплителната система зависи от неговия размер и местоположение.

Ако забележите видими петна от вода, влажни петна или капещи тръби, течът трябва да бъде относително лесен за локализиране. За жалост малки течове, скрити в подове, в стени или в тръбни съединения, могат да бъдат трудни за локализиране.

Ако течът не може да бъде открит?

Ако вашата система губи налягане без видими признаци на теч, той може да е на недостъпно място. В такава ситуация най-лесното решение е използването на препарат за запушване на течове Fernox Leak Sealer F4. Той е предназначен за запушване на малки, недостъпни течове във водни отоплителни системи. Ето как да го използвате:

  1. Спрете отоплителната система – Уверете се, че циркулацията е спряна, преди да приложите препарата против течове.
  2. Разклатете добре бутилката – това гарантира, че разтворът е правилно смесен.
  3. Добавете Fernox Leak Sealer F4
  4. За отворени системи: Изсипете съдържанието директно в захранващия и разширителния резервоар/съд.
  5. За затворени системи: добавете през подходяща точка на дозиране (напр. лира за баня, буферен съд или магнитен филтър). Като алтернатива може да се използва спрей под налягане (Fernox Leak Sealer Express F4) за да се дозира в затворена система.
  6. Пуснете системата – Включете отново отоплението и оставете разтвора да циркулира. Обикновено са необходими 24 часа за запечатване на малки течове.
  7. След смесване в системата, продуктът достига до точките, където кислородът влиза в системата и образува полимер.
  8. Наблюдавайте налягането няколко дена – Ако течът продължава, може да е твърде голям, за да бъде запушен от препарата.

Течът може да бъде бързо и ефикасно запечатан, без да е необходимо пълно източване на системата. След употреба Leak Sealer F4 остава в инсталацията и не е нужно тя да се източва. Приложим към всички метали, използвани в отоплителната инсталация и се предлага в различни разфасовки в зависимост обема на инсталацията.

Една единична бутилка от 500 ml от този продукт третира отоплителна система от 130 литра, което се равнява приблизително до 16 радиатора или 250 кв.м подово отопление.

Защо течовете влияят негативно върху отоплителната система?

Течът във вашата отоплителна система може да причини няколко проблема:

  • Загуба на налягане – В затворените системи течът ще причини постепенно спадане на налягането, което води до неефективно отопление и грешки в отоплителния уред.
  • Корозия и натрупване на утайка – Кислородът навлиза в системата през теча, увеличавайки риска от вътрешна корозия и образуване на утайка, което може да повреди компонентите на инсталацията и уреда.
  • Щети от вода – Продължителният теч може да причини видими щети на подовата настилка, стените и таваните.
  • Повреда в отоплителния уред – Работата на система с ниско налягане поради течове може да натовари котела и да причини неизправност както в уреда, така и в системата.

Ако течът е значителен или постоянен, потърсете професионална помощ.

Безплатна консултация с наш специалист чрез чат в реално време, в нашия магазин или по телефона.

Имате въпроси? Не се колебайте да попитате – ние сме тук, за да помогнем!

Може също така да харесате…

Топломакс също така Ви предлага

Газови котли

Едноконтрурни и двуконтурни кондензационни котли, газови котли с вграден бойлер с различни мощности.

Газови конвектори

За надеждно и икономично отопление на ресторанти, складове, вили, къщи, производствени помещения и др.

Препарати за отоплителни системи

За почистване на инсталацията, защита от корозия, от замръзване, за запушване на течове и др.

Магнитни филтри и сепаратори

Подходящи за битови инсталации, промишлени инсталации и комунални инсталации.

Комини и димоотводи

Коаксиални колена, коаксиални удължения, стенни преходи, накрайни за плосък покрив и др.

Газови проточни бойлери

Газови проточни бойлери със затворена горивна камера на метан и на пропан-бутан.

Термопомпи

Екологични източници на топлина с възможност за избор на различни мошности.

Излъчватели

С дистанционно управление, подходящи за използване на тераси, в заведения и др.